Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 12:57 (Üye) Soru : Gerçek usülde vergilendirilen gelir vergisi mükellefi olan yazılım alanında hizmet veren bir mükellefimin personeli yoktur. Ancak iş yemekleri veya işle ilgili tanışma organizasyonlarına katılmaktadır. Kendisi yemek fişlerini takip etmek veya toplamakla uğraşmak istemediğini bu ağırlama ve etkinlikler için Sodexo'dan aylık bir miktar belirleyip, yemek kartı başvurusu yaparak harcamaları yüklediği bu karttan yapmak istemektediğini belirtmiştir. Personel için değil, temsil ağırlama ve toplantı organizasyonlarında bu karttan harcama yapacaktır. Bu durumda bir sakınca var mıdr? Vergisel olarak gider gösterilmesinde ve muhasebeleştirilmesinde bir sıkıntı olur mu? Diğer bir soru da personel için sodexo alan bir limited şirketin sodexo üzerinden gelecek olan faturasını nasıl kayıtlara almak gerekir? Teşekkürler, Saygılarımla

Cevap : Yemek konusunda düşündüğünüğz gibi bir işlem olması halinde ileride yapılacak vergi incelemesnde sıkıntı yaşanabilir. Personeli olmayan fşrma için yemnek kartı sisitemi uygulanamayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.