Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 13:45 (Üye) Soru : Merhabalar, Değerli Üstadlarım Aşağıda soracağım soru için, özür diliyorum, bir çok yerde ayrı bilgi okuduğum için, sorma ihtiyacı hissettim, 2 Adet limited şirket bir inşaat yapmak için, adi ortaklık kuruyor, İnşaat tamamlandı. İnşaat işi kısmı paralı, kısmi olarak da kat karşılığı dır. Paralı kısmı için faturalar kesildi. Tapulari şirketin ortakları adına çıktı. Satış faturasını adi ortaklık mı kesecek (henüz satılmadı) yoksa adi ortaklık, payları nispetinde ortaklara fatura edip, satış yapıldığında, ortaklar mı fatura kesecek, Ve kdv oranı ne olacak? İnşaat kentsel dönüşüm kapsamındadır.Birde devreden KDV'yi masrafa yazabilir miyim. Teşekkür ederim. Rahatsızlık için özür diliyor, saygılar sunuyorum.

Cevap : Bağımsız bölümler için fatura yı elbette adi ortaklık düzenleyecektir.Tapular Adi ortaklıkdan G.menkulü alanlar adına çıkar.Satılan konut 150 metre karenin altında ise KDV oranı % 8 olacaktır 1502 metre klarenin üstünde olması halinde ise aşankım içim % 18 KDV hesaplanır. 16/5/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında (KENTSEL DÖNÜŞÜM) rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının 150 m2’ye kadar olan kısmı için KDV oranı % 1 olarak uygulanacaktır. Aşan kısım için ise; %18 KDV oranı uygulanacaktır. Devreden KDV gider yazılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.