Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 17:30 (Üye) Soru : sSayın İlgili Merhaba, Meslek Yasası konusunda 2 sorum olacak, Soru 1- Halen bir Anonim Şirket olan SMMM şirketinde çalışan ve SGK lı olan SMMM , Bağımlı çalışmamak şartı ile ( Mühür Almadı ) çalıştığı şirkete hisse devri ile ortak olup, yine SGK lı olarak ortak olduğu şirkette çalışabilir mi ?( Yönetim Kurulu üyesi olmayacak, mühürü olamyacak ) soru 2- Yine aynı SMMM şirketi , yatırım amaçlı olarak BİST üzerinden hisse senedi alabilir mi ? Vergisel olarak elde edilecek olası kar payı dağıtımında bu kar iştirak kazancı statüsünde olmalı ancak bu terim meslek yasasındaki ticari faaliyet yasağı olarak değerlendirilir mi sonuçta bu durum sadece yatırım amaçlı. teşekkürler.

Cevap : 1.Sorunuzu “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz. 2-Mesleki şirket Ticari faaliyet de bulunamaz.3568 sayılı yasada ve ana sözleşmede belirtilen işleri yapabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.