Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2022 18:00 (Üye) Soru : DEĞERLİ MEVZUAT DANIŞMANIM; SİZLERE SORMAK İSTEDİĞİM SORU ŞUDUR 3 AY OLACAK 2 ADET LTD ŞTİ. NİN MUHASEBESİNİ DEVİR ALDIM. İLGİLİ FİRMALARIN GİTTİKÇE ARTAN ALIŞ VE SATIŞ CİROSU BENİ RAHATSIZ ETMEKTEDİR. ŞÖYLE Kİ GÖRDÜĞÜM KADARI İLE 2 ŞİRKETİNDE ÇOK BÜYÜK BİR İŞ KAPASİTESİ YOK FAKAT AYLIK ALIŞ VE SATIŞ CİROLARI GİDEREK YÜKSELMEKTEDİR. BU DURUMDA YAPILAN TİCARİ FAALİYETTEN TAKİP EDEMEDİĞİMİZ İÇİN SORUMLU OLMAMAK ADINA İLGİLİ FİRMALARIN E BEYANNAME ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİNİ İPTAL EDİP E-BEYANNAME ARACILIK SÖZLEŞMESİ İLE İŞLEMLERİNİ YAPMAYI TERCİH EDİYORUM. BU İKİ FİRMANIN YAPMIŞ OLDUĞU YÜKSEK CİROLU FAALİYETLERİNDEN SORUMLU OLMADAN İŞLEMLERİNİ DEVAM ETTİRMEK DEFTERİNİ TUTMAK İSTİYORUM MESLEK MEVZUATI AÇISINDAN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM SÜRECİ NASIL İŞLETMELİYİM ARACILIK SÖZLEŞMESİ İLE İŞLEMLERE DEVAM ETSEM YAPILAN TİCARİ FAALİYETTEN SORUMLU OLMA DURUMUM OLUR MU ? TARAFIMA BİLGİ VERİLMESİNİ ÖNEMLE ARZ/RİCA EDERİM.

Cevap : ARACILIK SÖZLEŞMESİ İLE BEYANANME GÖNDEREMEZSİNİZ. ARACILK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİ İLE BEYANANMELER GÖNDERİLİR. SORUMLULUK ÜSTLENMEK İSTEMİYOR İSENİZ MÜŞTERİNİZN TAHSİLAT VE ÖDEMELRİNİ ÇEK VEYA BANKADAN YAPILMASINI SAĞLAMAKDIR. MÜŞTERİ BU DURUMU KABUL ETMİYOR İSE; 1. SEÇENEK BU MÜŞTERİ İLE SÖZLEŞMELERİNİZ FESİH EDEBİLİRSİNİZ 2. SEÇENEK İSE ŞÜPHELİ İŞLEMLER YAPILDIĞINI VD BİLDİRMEK
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.