Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2022 11:05 (Üye) Soru : Merhaba, 2015ten beri odanıza kayıtlı meslek mensubuyum. Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bir şirket Temmuz ayı itibariyle mali müşavirliğinde değişiklik yapıp benle çalışmak istemektedir. Ancak mevcut meslek mensubu bizimle sözleşmeleri var ve yıl sonuna kadar da geçerli kalan aylık hizmetlerin ücretini tahsil edersem fesih ederim diye bilgi veriyor. Ben bizzat direk kendim, meslek mensubu arkadaşımla konuştum. Mükellefde ben artık onlarla çalışmak istemiyorum memnun değilim ve bırakmak istiyorum diyor ve kesinlikle devam etmek istemiyor. Gerekirse noterden fesih yazısı gönderir ve sözleşmeyi fesih ederim diyor. Meslek mensubunun elinde bulunan yasal defterler (yevmiye defteri, defteri kebir yönetim kurulu karar defteri vb. gibi) bunları da benden alamazsınız ve benden devir mizanda alamazsınız diye beni tehdit etmektedir. Ben kendisine meslektaşlar bunu birbirine yapmaması lazım deyince ben yapıyorum diye alaycı ve kaale almaz biz tavır sergilemektedir. Bu konuda meslek mensubunun elinde bulunan yasal defterler cari dönem ve geçmiş dönem ve diğer bilgileri alabilmem konusunda meslek odası olarak yardımcı olabilir misiniz ? nasıl bir yol izleyebiliriz. Teşekkürler

Cevap : Önceki meslek mensubunu sözleşmede belirtilen ücretin tamamının ödenmesi gerekir.Defter ve belgelrin talebi Mükellef tarafından yazı ile yapılır. Defter ve belgeler teslim edilmez ise savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Odanın bu konuda sizlere yardımcı olmas diye bir işlem olmaz.Önceki meslek mensubu ile müşterinin muhatap olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.