Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2022 17:24 (Üye) Soru : Kanun "iş uyusmazliklarinda dava şartı arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamli icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetleri için %8" diyor. Bu durumda iş mahkemesi vekalet ücreti ile icra takibi sonucu çıkan vekalet ücretleri yüzde 8 mi 18 mi.Bu yüzde 8 yalnızca arabuluculuk için mi geçerli

Cevap : KDV (II) Sayılı Liste B) DİĞER MAL VE HİZMETLER 32. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununda yer alan adli yardım ve adli müzaharet hükümleri kapsamında verilen avukatlık hizmetleri ile aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemelerinin görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri; bu davalara bağlı kanun yolları; İŞ UYUŞMAZLIKLARINDA DAVA ŞARTI OLARAK ARABULUCULUK İLE BUNLARA BAĞLI İLAMLI İCRA TAKİPLERİ KAPSAMINDA VERİLEN AVUKATLIK HİZMETLERİ,İÇİN uygulanacak KDV ORANI % 8 DİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.