Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2022 08:52 (Üye) Soru : Merhaba Yurt dısından alınan ticari mal ülkeye girmeden direk yurt dısı fırmasından bizim adımıza Yurt dısı baska bır müşteriye gonderılicek. Mal alışı bıze faturalandırılıcak kayıtlara alacağız ve bızde satış faturası keseceğiz. E arşivden keseceğimiz faturada kdv için istisna kodu bıldırmelı miyiz, bıldırılıcekse hangısı , sadece alış ve satışı babs de mı bıldırmelıyız.bankamıza dolar/ euro cinsinden gelen paranında %25 ini tl bozdurma zorunluluğumuz varmıdır. Teşekkür ederim.

Cevap : Yapılan ticaret Transit ticaretdir. KDV konusuna girmez (istisna uygulanmaz) Bu satış KDV beyannamesinde beyan edilmez.Sadece Muhasebe kaydı yapılır.Alış B formunda bildirilir, satış için e -arşiv fatura olduğu için b formuna yazılmaz.Elde edilen dövizin % 40 MB dan bozdurulacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.