Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2022 09:24 (Üye) Soru : Merhabalar, Şahıs işletmesi Anonim şirkete devir olacak öncelikle bunun için maliyeye bildirim yapılıyor mu sonrasında şahıstan geçen devir kdv ve gayri menkuller nasıl beyan ediliyor ve kayıtlara alınıyor, son soru işletme defterine tabi şahıs işletmesi aş ye devir olabiliyor mu bilançoya tabi olma şartı var mıdır

Cevap : Bilanço esasına göre vergilendirilen Şahız mükllefiyeti Aktifi iile Pasifi ile Kurulacak A.Ş. devir olur Elbette devir olan kdv kullanılır.Kapanan GV mükellefiueti için Mali tablolar(Bilanço /Gelir tablosu) düzenlenir. Yılık GV beyannamesi 2023 Mart ayın da beyan edilir. Bu işlemler için elbette VD bilgi verlir. Gayrimenkuller için tapuda devir işlemi yapılır. İşletme defteri tutanlar Şirkete dönüşemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.