Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2022 09:24 (Üye) Soru : Merhabalar, Serbest meslek icra eden bir mükellefimiz binek araç kiralayacaktır. Bu bilgiye göre ; Vergi mükellefi olmayanlardan kiralanan binek araçlar için yapılan sözleşmenin, 1-noterden onay şartı var mıdır 2-kira ödemelerini bankadan ödenme şartı var mıdır 3- Binek araç gider kısıtlamasına kiralama tutarı tabi midir (yüzde 70 mi gider yazılır) 4- Araç ile ilgili akaryakıt masrafları ve diğer masraflar için aynı şekilde yüzde 70 mi yazılır. Teşekkürler

Cevap : 1-Noter onayı şartı olmaz. 2-Ödemeler Bankadan % 20 GV stopajı yapılarak yatırılır. 3-Gider kısıtlaması olmaz. Ancak 2022 için bir araç için 8.000 TL tutarın üzerindeki kira bedeli KKEG olur. 4-Evet % 70 gider % 30 KKEG olur ayrıca Ödenen KDV içinde aynı oran kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.