Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2022 18:42 (Üye) Soru : Merhaba, Müşavirliği yaptığımız bir firma yurtdışında ikamet eden bir türk vatandaşından uzaktan hizmet alacak yurt dışında yaşayan türk vatandaşı için 4a sigortalı olarak işe girişini yapmamızda bir sakınca varmıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bu kişi ile uzaktan çalışma sözleşmesi yapışıp bildirimi uzaktan çalışma olarak işaretlenebilir. Uzaktan çalışma: İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisini,ifade eder. Ancak bunun en önemli şartı sonradan yapılan düzenleme ile sigorta başlangıcında kişinin Türkiye de bulunması gerekmektedir. Aksi halde 4a çalışmaların iptali sözkonusu olacaktır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.