Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2022 12:29 (Üye) Soru : Sayın Yetkililer, Yurt dışından ithal mal alıp o malı işleyip İhraç kayıtlı olarak benim mükellefime satıyor. Mükellefim ise bu malı yurt dışına ihracat olarak gönderiyor. Kur koruma sistemine göre mükellefim mal alımı yaptığı firma arasında alış veriş TL bazında mı yapılmak zorundadır. her iki şirkette yurt dışından alıp yurt dışına işlem yapan firma olduğu için döviz karşısında mükellefimi koruyan bilmediğim bir durum varmıdır ? iyi çalışmalar

Cevap : Konu Kur koruma sistemi ile değil ;19 Nisan 2022 tarihli ve 31814 sayılı Resmi Gazete’de Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022-32/66) ile ilgilidir. İhraç kayıtlı teslimlerde alıcı da satıcı da Türkiyede yerleşik kişilerdir. Ödeme ve tahsilatın TL ile yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.