Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2022 15:54 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Üstadım; Cam balkon ve ferforje,korkuluk,doğrama ile kapı ve pencere işi yapan mükellefin hazır olarak aldığı pirinç metal borudan İMAL EDİLMİŞ tekmelik,korkuluk ve ferforje yi alıp müşterisinin konutuna uygulayarak tesliminde kdv tevkifatı yapılacakmıdır ? Aldığı ürün mamül şeklindedir, Ayrıca mamülleri aldığı firmada Bu Mamüllere tevkifat uygulamadan bizim mükelefimize o şekilde satmıştır. 41 seri nolu tebliğ 2.1.3.3.8.2. Kapsamında Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer hammaddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.” burada ve benzeri dediğine göre Ferforje korkuluk gibi mamül ürünler tevkifat kapsamında olmadığı anlaşılıyor. Doğrumu yorumluyorum acaba? bİrde bu ürünleri başka nakliyeci ile değil ,kendi aracı ile nakliyesini yaptığında nakliyeyi ayrı gösterdiği durumda kdv tevkifatı yapılacakmıdır ? Teşekkür ederim.

Cevap : Yorumunuz doğrudur. KDV tevkifatı hesaplanmaz.Kendi aracı ile taşıma yapılması ve bedel alınmaması halinde Taşımacılık hizmetinde KDV tevkifatı hesaplanmaz.Ancak nakliye bedeli alıması halinde 2/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.