Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.06.2022 13:03 (Üye) Soru : Galericilik-Oto alım satım işini fiilen yapmayan,fakat anasözleşmesinde iştigal konuları içerisinde oto alım satım olan firmamız,Wolkswagen marka Amarok Ticari adı, Cinsi Kamyonet (Ba Kamyon) N1 G Sınıfı 2967 silindir hacimli bir araç gider pusulası ile 2021 yılında alındı.Bu araç satılırken faturada kdv uygulanacakmı? Uygulanacak ise kdv oranı ne olmalı ?

Cevap : 2.el Oto alım satım işi yapabilmel için yetkibelgesi olan mükellefler vergi mükellefi olmayan kişişlerden aldıkları Taşıtlaın satışında ÖZEL MATH uygaması yaparlar Belge yok ise satışların için düzenleyecekleri faturadaki tutarın tamamı için KDV hesaplarlar.Taşıtlar ticari ise ;% 18 binek ise % 1 oranında KDV hesaplanır.Örneğinizdek taşıt için % 18 KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.