Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.06.2022 16:12 (Üye) Soru : Merhaba. Mali müşavirliğini yaptığım bir firmada (cadı metal)ortakların birinin üzerine yeni bir şirket daha kuruldu (multiform) ve imalatı bu firma üzerinden yapacağız demişlerdi. Bu iki firmanında muhasebesi kendi bünyesinde tutuluyordu. Cadı metal hala devam ediyor ve firmada tutuluyor. Multiformun ortağı ve müdürü olan kişi cadı metal firmasında da ortak. Sonradan bu firmadaki hissesini devrederek ayrıldı. Ortaklar kendi aralarında anlaşamadılar ve ikinci şirketin kurulduğu ortak firmadan ayrıldı ancak defterleri hala cadı metal bünyesinde tutulmaya devam etti. Firmayı tasfiyeye sokup kapatacaklardı kapa işlemlerini cadı metal olarak yapacaklarını söylemişlerdi. Ancak hala kapatmadılar bu firmanın müdürü vergi dairesinden benim beyanname yetkimi iptal etmiş ve yeni mali müşaviri beni arayıp sözleşmemi türmob daki iptal etmemi söylediler bana daha önce böyle bir talep iletmediler iletselerdi bende iptali yapardım. Yeni mali müşavirini aradım telefona avukat olduğunu söyleyen osman gümüş diye biri çıktı ve ben ona firmanın bana borcu olduğunu bu şekilde iptal yapabileceğimi söyledim. Tamam dedi bana defter ve belgeleri nasıl teslim edeceksiniz dedi ancak defter ve belgeler bende değil. Firmada muhasebe yapılıyordu ve bana aylık mizan gönderiyorlar. Belgeleri eski ortaklarda olduğunu ve onlardan alabileceklerini muhasebenin orada tutulduğunu söyledim oda ben sizi tanırım gibi konuştu. Defter ve belgeleri saklama yükümlülüğü mükellefte olduğunu biliyorum ama bana yol göstermenizi rica ediyorum. İki firma ortakları problem yaşıyorlar ben ne yapabilirim.

Cevap : Bahsettiğiniz müşteri ile yapılan mesleki sözleşmede işlemlerin İŞ YERİNDE yapılacağına ilşkin belirleme yapılmış ise Defter ve belgelri Müşteriniz yeni meslek mensubuna teslim edecek .Sözleşmede böyle bir belirleme yok ise Şieketin yetkilisine tutana ile defter ve belgelri teslim etmeniz gerekir.Yıl sonuna kadar olan alacağınız için sözleşmeye dayanarak talep etme hakkınız var .Yazılı olarak istemenize rağmen ödeme yapılmaz ise, Dava açarsınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.