Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2022 10:44 (Üye) Soru : Merhaba, Ltd şirketimiz için sermaye arttırımında bulunacağız. Şirketin özkaynakları (-) eksiye düşmüş durumda. Bununla ilgili mali müşavir raporunu yazarken, raporun matbu formunda " Şirketin ...../......./............. tarihli mizanına bilançosuna göre hesaplanan ÖZ VARLIĞI ..............- TL olarak TTK 376 ya göre ½ olan yasal oranlarında bünyede mevcuttur. " ibaresi var ama bizim sermaye arttırımı yapacağımız şirketimizde özkaynaklar eksiye düşmüş durumda. Bunu raporda nasıl belirtmemiz mümkün? Raporun bu kısmını nasıl doldurmamız gerekiyor? Konuyla ilgili detaylı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Konuyu itoya da sordum ama İSMMMO dan yardım alınız diye dönüş yapmışlar.

Cevap : Raporun ilgili bölümüne not olarak sermayenin özvarlık içinde eksi ……….olarak yer aldığı ancak TTK 376 ya göre korunamadığı yazılmalı,Bu neden ile sermaye artımı yapıldığı yazılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.