Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2022 16:15 (Üye) Soru : VUK 509 - 535 TEBLİĞLE ilgili sorularım olacaktı ; 1-) mükellef firma sadece “demir çelik boru sac metal v.s.” alım satımını yaparsa İMALATI + İTHALATI + İHRACATINI YAPMAZSA, bu firma E FATURA & E İRSALİYE’ye 01.07.2022 itibariyle TABİ MİDİR ? bu kısım TEBLİĞ de NET DEĞİLDE ? 2-) Mükellef firma “Demir – Çelik ürünlerinden herhangi bir imalatını yaparsa ve yıllık cirosu toplam da 0 TL – 300 BİN T.L. bile olsa ve işletme usulü deftere tabi olsa bile 01.07.2022 itibariyle e fatura + e irsaliye ye tabi mi olacak ? 3-) bazı mükellef meslek grupları Demir Çelikten yapılmış olan Kalıplara (Borverk, taşlama, kalıp tamiratı, kalıp parlatma gibi) yan destek hizmetleri veriyor, bu işleri de yaparken de firma olarak Demir Çelik alıp KULLANMIYOR (çünkü, firmanın yaptığı iş kalıpı tamirat tadilat gibi, (otomotiv satışçısı ve oto yıkamacı gibi bir nevi) fakat Çelik’ten yapılmış olan Kalıplara karşı (torna, Borverk, taşlama, Kalıp parlatma gibi) işçilik yapıyorlar, bu gibi iş yapanların E FATURA & E İRSALİYE geçişi var mı ?

Cevap : Demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyeti) ciro sınırlaması ve e-Fatura kullanma zorunluluğu olmaksızın 01/07/2022 tarihinden itibaren yıl defter çeşidi ve ciro sınırlaması olmaksızın e-irsaliye ve e-fatura kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.