Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2022 09:26 (Üye) Soru : Merhabalar. Turkiyede yerleşik Türk vatandaşı yurtdisi firmalara proje,muhendislik ve yazılım satıyor ve yurtdisindan parasını temin etmektedir. Söz konusu şahsın düzenli geliri olduğu için mükellefiyet tesis etmesi gerektiğini düşünüyorum. Sormak istediklerim. 1-Sahisin mükellefiyet türü ticari kazanç mı yoksa serbest meslek kazancı mı. 2-Serbest meslek kazancı ise e-smm makbuz kesecekse stopaj olup olmadığı 3-Hizmetten yurtdisinda faydalanildigi için kdv siz olması mı gerekir 4-Yazılım istisnasindan faydalanabilir mı.

Cevap : 1-Serbest meslek kazanç mükelelfiyeti kurulur. 2-Serbest meslek kazancı için Yapıacak GV tevkifatı % 20 dir. Tüm Serbst meslek erbapları için aynı oran uygulanır( % 20) 3-Hizmetten yurt disinda faydalanildigi için esmm de kdv hesaplanmaz. 4-Faydalanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.