Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2022 11:07 (Üye) Soru : Sayın İlgili, İstanbul' da bir A.Ş. de, zorunlu staj yapanlara (Lise, Üniversite) asgari ücret net tutarın %30 ' u ödeniyor. SGK primlerini okul beyan edip ödüyor. Stajyer olan bu kişileri belirli süre daha çalıştırıp, SGK' da "Stajyer" gibi işe giriş yapıp, düşük ücret, SGK.. indirimi gibi bir uygulama var mı ? Zorunlu staj dönemi dışında devam eden kişileri, normal çalışan gibi, beyan edip, SGK ve en az asgari ücret ödemesi mi yapılmalı ?

Cevap : 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre işletmelerde Mesleki Eğitim Gören Öğrencilerin Ücretlerinin bir kısmının işsizlik sigortası fonundan karşılanmasına ilişkin usul ve esasları kapsamında staj yapan ve ücret alan öğrencilerin işyerlerine “işletmede yirmiden az personel çalışıyor ise asgari ücretin net tutarının % 30’unun üçte ikisi, yirmi ve üzeri personel çalışıyor ise asgari ücretin net tutarının % 30’unun üçte biri” devlet katkısı olarak yatırılacaktır. Yatırılan ücret net asgari ücretin %30’undan az olamaz.ÖĞRENCİYE ÖDENECEK ÜCRET ve TEŞVİK MİKTARI: Asgari Ücret 2022: 4.253,40 TL Öğrenciye Ödenmesi gereken ücret: (30 gün çalıştığı durumda) 1.276,02 TL'dir. İşletmelere; 20'den az personel çalıştıran işletmeler stajyerin 30 gün çalıştığı durumda: 850,68 TL 20'den fazla personel çalıştıran işletmeler stajyerin 30 gün çalıştığı durumda: 425,34 TL devlet teşviki ödemesi yapılır. Bunun dışında işe alınan kişi işçi niteliğinde olup e sgk işveren sistemi teşşvik ve tanımlamalar kısmından işçinin TC kimlik numarası yazılarak hangi teşviklerden yararlanabileceği hakkında bilgi alınabilmekted,r.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.