Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2022 14:51 (Üye) Soru : Merhabalar, yurtdışında yerleşik (dubai) bir şirket Türkiye'de banka hesabı açmıştır. Türkiye'ye Dubai'den ihracat yapmakta ve ihracat bedellerini USD karşılığı Türkiye'de bulunan hesabından tahsil etmektedir. Tahsil edilen bu tutar Türkiye'deki banka üzerinden Dirhem e çevrilmekte ve merkez Dubai hesaplarına aktarılmaktadır. Şirketin Türkiye'de şubesi irtibat ofis vs. yoktur. Vergisel ve kanbiyo mevzuatı açısından Dubaide yerleşik firmanın herhangi bir beyan veya bildirimde bulunma zorunluluğu ve bir Meslek Mensubu ile sözleşme imzalama zorunluluğu var mıdır? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Kambiyo mevzuatı konusunda bilgimiz yok. Vergi uygulaması açısından şirket için verilecek beyan veya bildirim yok. Meslek mensubu olarak Türkiye de mükellefiyeti olmayan şirket için ne hizmeti vereceksiniz. 3568 sayılı yasaya veya gib e beyan uygulamasına göre imzalanacak sözleşme yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.