Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.06.2022 08:44 (Üye) Soru : Sayın Üstadım merhaba, Mükellefim olan bir firma; Yapısal çelik bileşenlerinin kurulması ve çelik konstrüksiyon imalatı işleri ile iştigal ediyor. Bu kapsamada satın aldığı demir ve çelik ürünlerinden; çelik binalar, cephe ve iskeleler, çelik çatılar, merdivenler, demirden ferforje korkuluklar, demir kapı, pencere, çerçeve ve bunların kasalarının imalatını yapıp satıyor. Bu teslim ve satışların faturasını keserken, 41 Seri no.lu KDV tebliği kapsamında değerlendirip, KDV tevkifatı uygulanması gerekiyor mu?

Cevap : Müşteriniz düzenleyeceği faturada KDV tevkifatı hesaplayacaktır. 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.