Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.06.2022 08:43 (Üye) Soru : MERHABA Firmamız demir levhaları ve sacları ham olarak firmalardan alıp cnc makinesi ile eğip büküm şekil vererek başka firmalara satmaktadır. DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ gtip 72 ile başlayan ve gtip 73 ile başlayan sektörler bunları imal ithal ve ihraç edenler ciro şartı aranmaksınız 01.07.2022 tarihinde e irsaliyeye geçmektedir denmektedir. biz hazır alıp işleyip satan firma olarak geçme zorunluluğumuz varmıdır. SORU 1: Biz hazır ürün alıp cnc makine ile işcilik yaparak eğip bükerek şekil değiştirerek başka müşterilere satıyoruz. kanundaki demir çelik İMAL İTHAL VE İHRAÇ olarak açıklamaktadır. biz imalatçı kapsamına girermiyiz. hazır bir ürünü alıp şekil eğip bükerek sattığımız için imalatçı değiliz gibi düşünüyoruz. SORU 2 : Firmamız yeni kuruldu eğer demir çelik sektörü imal İTHAL VE İHRAC kanuna göre İMALATÇI olarak kapsama girmemiz gerekirse. Ciro şartı 10 milyonu geçtikten sonramı e irsaliye ye geçmemiz lazım. Yoksa yeni açıldık 3 ay içinde hemen e irsaliye geçiş yapmak zorundamıyız.

Cevap : 1)-01.07.2022 tarihinde e - irsaliyeye ve e-faturaya geçliecek. 2)- Mükellefiyetin kurulduğunu takip eden 3 ay içerisinde e-irsaliye ve e-fatura kullanıma başlayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.