Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.06.2022 14:23 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, Varlık barışından getirdiğimiz tutarla ilgili, bir başka konuda inceleme devam ettiği süreçte varlık basrışı başvurusu yapıldığında , ceza kesiliyor sonra mahkeme yoluna gidilerek.Esas kararla ceza terkin ettirilir bilgisini aldım, şu an incelemede dosyalarım var varlık barışı yaparsan ve sonrasında gelecek cezayı terkin ettirebilecekmiyim.Bilgi ricasıyla,

Cevap : Varlık barışından yararlanan mükellefler için vergi incelemesinde dolayı tespit edilen matrah farkından mahup veya izah aracı olmaz. GVK geçi 93. maddesi Varlık barışından yararlanan kişiler hakkında Kara paranın aklanması mevzautıana(MASAK) göre inceleme yapılmayacağı belirtilmiştir. İncelemedeki dosyalara varlık barışının etkisi olmaz.Vergi mahkemesinde dava açılması halinde sonucun ne olacağı konusunda yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.