Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.06.2022 16:14 (Üye) Soru : Firmamız demir levhaları ve sacları alıp keserek ve şekil vererek demir kutu, kebap şişi vb olarak satmaktadır. Defter beyan sistemine dahil yıllık cirosu 50.000 tl civarı olan bir esnaftır. Nace kodumuz: 256202-METALLERİN MAKİNEDE İŞLENMESİ (TORNA TESFİYE İŞLERİ, METAL PARÇALARI DELME, TORNALAMA, FREZELEME, RENDELEME, PARLATMA, OLUK AÇMA, PERDAHLAMA, BİRLEŞTİRME, KAYNAK YAPMA VB. FAALİYETLER) (METALLERİN LAZERLE KESİLMESİ HARİÇ) Bu Firma 535 sayılı vuk tebliğine göre, 1-E irsaliyeye dahil olurmu 2- E faturaya da geçmek zorundamıdır. 3-e faturaya dahil olursa e deftere de geçecekmidir. (bilançoya girer mi) 4-yoksa sadece e irsaliyeye dahil olup diğerlerine girmeyecek midir. 5-e irsaliyeye dahil olanlar e faturaya da dahil olmak zorunda mıdır. cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

Cevap : Bahsettiğiniz iş kolu için Demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyet ciro sınırlaması ve e-Fatura kullanma zorunluluğu olmaksızın 01/07/2022 tarihinden itibaren e-irsaliye ve e-fatura kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.