Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.06.2022 11:56 (Üye) Soru : merhaba ağvada turizm yatırım teşvik belgesi olmayan ruhsatlı küçük pansiyon motel gibi belediyeden ruhsatlı müşterilerimiz var bu firmalarımızda otel satüsü işletme belgesi ibaresine bakarak e fatura sistemine 01.07.2022 tarih itibari ile geçmesi lazım acaba teşekkürler. iyi çalışmalar.

Cevap : Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri ; 01/07/2022 Tarihini n den itibaren e-fatura kullanacaklar Bu mükellef grubu 01/01/2023 den itibaren ise e-defter kullanacaklar (VUK 535 seri nolu Genel Tebliği) Tebliğ de sadece “OTEL” tanımlaması yapılmıştır. Pansiyon kavramı yoktur. Pansiyonların e-fatura kapsamında olmadığı görüşündeyiz Bu bir yorumdurr bağlayıcı değildir. Resami görüş için GİB den özelge alınız. .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.