Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.06.2022 12:00 (Üye) Soru : Üstadım Merhabalar Çalıştığım şirket Vakıfbank’dan Vinov HS (Vakıfbank İnovasyon HS) adı altında Elektronik ortamda oluşturulan ödeme talimatı ya da Dijital Çek gibi adlandırabileceğimiz Ödeme Emrinin devredildiği bir uygulamayı kullanmaya başladı. İşleyiş şu şekilde olmaktadır. Biz elektronik ortamda vadeli ödeme talimatı veriyoruz. Ödeme talimatını kabul eden satıcımız ya vadesinde ödeme talimatını tahsil edebiliyor ya da Çek gibi ödeme talimatını Vinov HS olan başka birisine verebiliyor. Dolayısıyla biz verdiğimiz ödeme talimatları için 103 Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri Hesabını kullanmayı düşünüyoruz ama aldığımız ödeme talimatları için de acaba Elektronik Çek gibi düşünüp 101 Alınan Çekler Hesabını mı kullanmalıyız ya da tek düzen hesap planına göre hangi hesabı kullanmalıyız bilemedik. Bu konuda sizden bilgi rica ediyoruz. Saygılarımla

Cevap : TDHP da Bahsettiğiniz ödeme şekline ilişkin özel bir hesap tanımlaması yoktur. TDHP na göre 101 ve 103 hesaplar dışında hesap kullanılmaz.GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.