Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2022 16:00 (Üye) Soru : Bijuteri takı imal etmek için alınmış olan,%8 kdv oranıyla girişi yapılan malzeme ( plastik boncuk vb..) kolye,bileklik vb.. olarak tasarlanıp satışa sunulduğunda satış kdv oranı yüzde kaç olmalıdır? bu sorun ile ilgili açıklayıcı bir vergi mezuat bilgisi olan yasal madde varsa paylaşılması ve kdv oranının bildirilmesi talebimi saygılarımla arz ederim

Cevap : Uygulanacak KDV oranı % 18 dir. 3065 Sayılı KDVK nun 28. maddesine göre yayımlanan listelerdeki oranlara göre uygulanır. a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18 b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1 c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8 LKisteler için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.