Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2022 09:32 (Üye) Soru : E-ticaretle(pazaryeri şeklinde) iştigal edecek bir şirket kuracağız. Şirketin bir ortağı yabancı. Yabancı ortak sitenin yapımını üstlendi ve yurtdışında tamamladı. 1-Kuracağımız şirketin aktifine sitenin yapım masrafını ayni sermaye olarak koyabilir miyiz? Ayni sermaye olarak koyarsak KDV ve Stopaj karşısındaki durumu nedir? 2- Siteyi ortaktan aylık olarak kiralasak, yine KDV ve Stopaj karışında durumu nedir. Bu konularda tatmin edici bir kaynak bulamadım. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 1-Bahsettiğiniz harcamanın ayni sermaye olarak değerlendirilemeyeceği görşündeyiz. Konu ile ilgili olarak ticater sicilinden bilgi alınız. 2-Kiralama işlemi olması halinde % 20 GV stopajı ve (2) nolu KDV beyanı verilmesi gerekir.% 18 KDV
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.