Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2022 17:27 (Üye) Soru : ENDÜSTRİYEL MUTFAK ÜRÜNLERİ İMALATI VE KURULUMU YAPAN BİR FİRMAMIZ VAR.İMALATTA SAC ,PROFİL VE ÇELİK KULLANMAKTA OLUP ÇELİĞİ MAMUL ÜRETİMİNDE ARA MAMUL OLARAK KULLANMAKTADIR.FATURA KESERKEN 4/10 TEVKİFAT UYGULAMAMIZ GEREKİYOR MU? E FATURA VE E İRSALİYE GEÇME MECBURİYETİMİZ VAR MIDIR?

Cevap : SATIŞ FATURASINDA 4/10 ORANINDA KDV TEVKİFAI YAPILACAKTIR.(KDVK 41 NOLU GN.TB) : 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.” 01/07/2022 DEN İTİBAREN E FATURA VE E İRSALİYE KULLANILMASI GEREKİR. (VUK 535 SAYILI GN.TB.) Demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyeti) ciro sınırlaması ve e-Fatura kullanma zorunluluğu olmaksızın 01/07/2022 tarihinden itibaren e-irsaliye ve e-fatura kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.