Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2022 13:41 (Üye) Soru : Merhaba, bir müşterim aracını takasla yenilemek istiyor. Yenileme fonunu kullanmak istiyoruz. Eski aracın satış tarihinden ne kadar süre sonra yenisini alırsak yenileme fonu müessesinden faydalanabiliriz? 2023 yılı hesap dönemini beklememiz gerekir mi? Yoksa önce aracı satıp, ertesi gün yenisini alabilir miyiz yenileme fonunu kullanarak? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Taşıtın satılması halinde elde edilen karın Fonda tutulması için karar alınır. Aynı türden satın alınacak taşıt için ayrılacak amortisman itfa payları bu fondan yapılır. Fondan bulunan tutardan 3 yıl içinde yararlanılkır. 3 yıl içinde itfa olunmaz ise dönem karına eklenir.Taşıt alınması için süre olmaz. bu gün taşıt satılır ertesi gün süre başlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.