Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2022 10:19 (Üye) Soru : Merhaba, bir limited şirket müşterim amortisman süresi dolmuş envanterinde kayıtlı aracını bu sene satıyor ve yenileme fonundan yeni bir araç almak istiyoruz. Araç bayisinden eski aracı takasa verip yenisini almak istiyoruz daha doğrusu. Fakat türmobun sitesinde bir takvim yılı sonradan itibaren alınan araçlar için yenileme fonu kullanılabileceğini yazıyor. 189'a sorduğumda da bu konuda net bir bilgi olmadığını söylüyor.Yani bu sene envanterde kayıtlı aracı satıp,takastan yenisini aldığımız zaman hemen yenileme fonunu kullanabiliyor muyuz? Yoksa aracı en erken 2023 te mi alip yenileme fonunu kullanabiliriz? Teşekkürler

Cevap : 189 danışma yanlış bilgi vermiş. Size önerimiz bu telefondan bilgi talep etmeyiniz. GİB den yazılı görüş (özelge alınız.) Sorunuza gelince Satılan taşıt için oluşan kar 3 yıl süre ile yenileme fonunun da tutabilirsiniz Satıldığı ay da bu işlem yapılır. Türmob sirkülerinde okuduğunuz bilgiler doğrudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.