Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2022 14:32 (Üye) Soru : Merhabalar Üstat; Sizlere iki sorum olacak. 1- Sevk İrsaliyesi hakkında; Firmamız uluslararası taşımacılık yapıyor. Zati ev eşyası taşıyor. Karayolları taşımacılığını kendi araçlarımızla, Deniz yolu taşımacılığında ise gemi acenteleriyle hizmet veriyoruz. Liman müdürlüğünün getirdiği uygulamayla üç senedir. kağıt ortamında sevk irsaliyesi düzenliyoruz. Biz müşterimize sevk irsaliye düzenliyoruz. Bu irsaliyeyi iç nakliye yapan firmaya veriyoruz. Nakliye firması da firmamıza düzenlediği sevk irsaliyesiyle birlikte liman memuruna veriyor böylece limana giriş yapılıyor. Biz düzenlediğimiz sevk irsaliyelerini faturalandırmıyorduk.01/07/2022 tarihinde E -İrsaliyeye geçiş yaptık. Düzenleyeceğimiz e-irsaliyeleri faturalandırmayacağız. Uygulama doğrumu ? 2- Taşıma İrsaliyesi Hakkında : 01.07.2022 tarihinden itibaren E-İrsaliyeye geçtiğimiz için Taşıma İrsaliye yi kullanmaya devam edecek miyiz.? teşekkürler.

Cevap : Taşıma için Taşıma İrsaliyesi "düzenlenir. Siz mal satımı yapmıyorsunuz Nakliye işi yapıyorsunuz. e-irsaliye düzenleyemzsiniz. Taşıma bedeli için e-arşiv veya e- fatura düzenleyeceksiniz. Taşıma İrsaliyesi, nakliye yapan taşıyıcının belirlenen bir ücret karşılığında bir malı ya da yükü taşıması halinde düzenlenen bir belgedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.