Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2022 15:29 (Üye) Soru : Merhaba, Taşınmaz istiasnası ile ilgili bir sorum olacaktı. 1-İstisnadan faydalanabilmek için taşınmazın şirket Merkezi olarak mı görünmesi gerekiyor? 2-Şirket aktifinde bulunan bir taşınmaz başka bir şirkete kiralanmış ve iki yıl süreyle fatura kesilmiştir.Şirketin kendi faaliyeti için birebir kullanmış olmaması istisnadan yararlanmayı engeller mi? Teşekkürler İyi çalışmalar

Cevap : Taşınmaz satışının satışından eldfe edilen karın % 50 sinin istisna olabilmnesi için KVK 5. maddesindeki şartların olması grekir. Taşınmazın şirket merkezi olması diye bir kuaral olmaz. En az 2 yıl (730 gün) Aktifde kayıtlı olması ve Kiraya VERİLMEMESİ Şirketin i,naaşt işi ile uğraşmaması gerekir .Diğer şartlar için Madde metnini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.