Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2022 17:45 (Üye) Soru : Adi ortaklık şeklinde kurulan anaokulunda i(şletme esasına tabi) ortaklarından biri firmadan bağımsız olarak başka bir kişi ile tekrar adi ortaklık şeklinde anaokulu faaliyetine başladı.Ancak yeni ortak olduğu şahısın bilanço usulüne tabi jendi işletmesi var. Taraflardan biri bilanço usulüne tabi işletmesi olan kişi diğeri ise adi ortaklık ortağı ise (işletme) yeni kurulan ortaklığın defter türü ne olmalıdır? eğer bilanço usulü kurulması gerekiyorsa yeni ortaklığın, İşletme usulüne göre devam eden işyerimizin nevini bu durum etkiler mi?

Cevap : İki ortaklık farklı farklı değerlendirilir. İşletme esasına göre olan 1.ortaklığın durumu 2. ortalığa etkisi olmaz. 2. ortaklıkda Bilanço esasında faaliyet sürdürür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.