Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2022 11:32 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman , Aşağıdaki sorularımız ile ilgili geri dönüşünüzü rica ederim. 1- Rente Car olan bir mükellefimiz için ; a-) vergi mükellefiyeti olmayan şahıstan araç aldığı zaman kaydımız nasıl olmalıdır ? b-) Karşı firma yani satın aldığımız yer vergi mükellefi olduğunda kaydımız nasıl olmalıdır ? c-) Vergi mükellefiyeti olan ve olmayandan alınan bu araçlarda satarken faturada göstereceğimiz kdv kaç olmalıdır ? kayıtlara nasıl yansıtılmalıdır. Özellikle kdv durumları faturada gösterilirken hangi duruma göre nasıl gösterilmelidir. 2-Yukarıdaki sorularımızın aynısı galericiler ve normal alım satım yapan ticari firmalar içinde olacaktır.

Cevap : Bu alış için özel bir kayıt yapılmaz. a) 254(B) 329(A) b) 254(B) 191 (B) 329(A) c ) rente car firmalarının KDV li veya KDV siz aldıkları taşıtların satışında düzenleyecekleri faturada % 18 KDV hesaplarlar Satış kaydı 100/102/120(B) 254 (A) 391(A) Galerilerin alış ve satış ları için 254 hesap yerine 153 hesap kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.