Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2022 13:38 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışmanım, bir yazılım firması mükellefimin sgk lı personeli eşinin iş durumundan dolayı yurt dışına yerleşecek fakat firmamıza uzaktan destek vermeye-çalışmaya devam edecek. Bu durumda SGK lı olması Türkiye de yaşarkenki gibi devam edecek mi yapılacak herhangi bir sözleşme ya da işlem varmıdır?

Cevap : SGK, genelgesinde bir kişinin sigortasının başladığı tarihte Türkiye'de olmasının şart olduğunu söylüyor. Bu durumda işe girişi yapılan bir kişi, eğer bu tarihte Türkiye'de değilse sigortalılık süresinin başlaması mümkün değil. Türkiye'de sigortalılığın başladığı tarihte yurt dışında olduğu ve devamında Türkiye'ye girdiği tespit edilenlerin, bu tarihe kadar bildirilmiş olan hizmetleri iptal ediliyor, Türkiye'ye giriş yapılan tarihten itibaren bildirilen hizmetleri geçerli sayılmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.