Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2022 16:02 (Üye) Soru : Üstadım ; Mali müşavir olarak ARAÇ SATIŞ SÖZLEŞMESİ ile vergi mükellefi olmayan bir şahıstan binek otomobil aldım.Bu aracı Serbest Meslek Faaliyetimde kullanacağım ve giderlerini masraf olarak düşmek istiyorum. 1) Bu aracı “Serbest Meslek Faaliyetimde kullanacağım” şeklindeki bir dilekçe ile Vergi dairesine bildirim zorunluluğum var mı? 2) Defter beyan sisteminde bir işlem yapmam gerekir mi ? 3) Bu aracı satarsam bir belge ( Faturamız olmadığı için Serbest meslek makbuzu) düzenlemem gerekir mi ? KDV ve GELİR VERGİSİ durumu ne olur.? Saygılarımla,

Cevap : 1-Evet 2-DBS demirbaş girişi yapılacak 3-Satışda e-smm düzenlenir.Gv stopajı yapılmaz. KDV hesaplanır. Saış ile alış arasındaki fark gelir yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.