Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2022 11:19 (Üye) Soru : Sayın üstadım günaydın,bugün yeni mukellefimin,işyeri açılışini yapacağız.ustadim mükellef,reklam panolarinin ve şirket tabelalarinin tasarımini,imalatını ve montajını yapacak.temel işi bu.ustadim birde mukellefimin büyük minibüs şeklinde ekipmanlarını taşıyacağı ticari araci var. işletmenin envanterine almak istiyoruz.bunun için gider pusulası düzenlememiz gerekiyormu birde aracın iktisap bedeli olarak satın alinan değerinimi yazacağız.vergi dairesine bildirimini nezaman yapacağız.

Cevap : Açacağınız mükellefiyet Şirlket ise Gider pusulası düzenlenir. Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz. Mükellefiyet GV mükellefi olcak ise ve Taşıt mükelelfe ait ise gider pusulası düzenlenmez.Taşıt bedeli Kasko bedeli olacaktır.Bidirimler 1 ay içinde yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.