Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2022 16:03 (Üye) Soru : Sayın Üstadım selam, Mükellefimiz olan Limited Şirket tek ortaklı olup; İnşaat taahhüt, tadil bakım onarım, mimarlık mühendislik ve danışmanlık hizmetleri işi ile iştigal etmektedir. Bu şirketin ortağı olan kişinin ayrıca Özbekistan da kurmuş olduğu başka bir şirketi mevcut olup, bu şirketin Türkiye deki şirketi ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır. Türkiye deki firma, Özbekistan da bulunan firmaya, mühendislik danışmanlık hizmeti vermesi halinde elde edeceği kazançlar için Kurumlar Verginden herhangi bir istisna veya indirim var mıdır? Teşekkürler.

Cevap : İştirak ve ortak olunmayan şirketden gelir elde edilmemesi halinde Yurt dışındaki kazanç istisna olmaz. Vergile Özbekistan Vergi Kanunlarına göre yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.