Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2022 09:48 (Üye) Soru : Sayın danışman, mükellefimiz gerçek kişi ve yurtiçi bilişim firmalarından aldığı steam cüzdan dediğimiz oyun kodlarını internet ortamında alıp satmaktadır. Bu oyun kodlarını aldığımız şirketler bize fatura düzenlerken kdv (o) olarak fatura tipini bazıları istisna bazılarıda özel matrah olarak fatura düzenlemektedir.(istisna kodları:350 ,351 ,810) bu kodların hangisi doğrudur? Biz bu oyun kodlarını yurtiçinde ve yurt dışında nihai tüketiciye satmaktayız bunlar için fatura düzenlerken fatura tipini (kdv istisnası) hangi koddan seçmeliyiz? alıcı sayısı fazla olduğu için çeşitli alıcılar diye (yurtiçi veya yurtdışı) toplu bir fatura düzenleyebilir miyiz.tşk

Cevap : Bahsettiğiniz oyun kodları için özel bir istisna yok.Yurt içinden alınan oyunlar için % (0) oran olmaz. % 18 KDV hesaplanması grekir Yurtdışından ithal edilmesi halinde (2) nolu KDV verilecektir.Yurt içne satışlarınız dada % 18 KDV tahsil edilmesi gerekir.Yurt dışına yapılan satışlar için istisna uygulanır.KDV hesaplanmaz.Toplu fatura kesilmez .Her alıcıya ayrı fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.