Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2022 09:06 (Üye) Soru : Merhaba. Öncelikle iyi çalışmalar. dilerim. Sorumu şöyle özetlemek istiyorum. 2022-4 döneminde KDV beyannamesinde hata yaptık. İptal edilen bir satış faturası sehven kayıtlarımızda kaldı. Beyannameyi bu şekilde gönderdik. Şirketin KDV devri var ve 2022-6 döneminde de her durumda KDV devri olacak. Buna göre; 1- Bu hatayı düzeltmek için düzeltme beyannamesi verecek miyiz? 2- İndirimler tablosundaki "Önceki dönemden devreden KDV tutarında değişiklik varsa bu tablo doldurulacaktır" kısmında yapacağımız açıklama yeterli olur mu? 3- Eğer 2. şekilde düzelteceksek, 2022-5 dönemindeki KDV beyanında "sonraki döneme devreden" ile 2022-6 dönemindeki beyanda "önceki dönemden devreden KDV" birbirinden farklı olacaktır. Bu açıklama farkı açıklamak için yeterli olur mu? Tekrar iyi çalışmalar diler, desteğiniz için teşekkür ederim.

Cevap : Hata yapılan aydan (2022/4) itibaren son aya (2022/6) kadar tüm beyannmeler için düzeltme beyannmesi verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.