Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2022 09:07 (Üye) Soru : Selamlar Üstatlarım, Bir müşterimize Ltd.Şti. olarak açılış yapacağız ve işyerimiz kahve dünyası starbucks tarzı kuruluş maliyeti ve giderleri yüksek bir işletme olacak. İşletme fiili olarak hizmete 01.09.2022 tarihinde başlayabilecek şu anda iç dekorasyon alçı boya demirbaş v.s. alımları yapılıyor. Henüz hali hazırda işletme olmadığımız için ticaret sicile başvuruda bulunmadık. Üstatlarım bu durumla alakalı olarak işyerinin ticaret sicile tescilini aktif çalışmaya başlamadan bir kaç gün önce yapmamız mı gerekiyor yoksa işletme tam kurulmadan şirket kuruluşunu yapalım mı? Birde şuan alışları yapılan demirbaş v.s. faturalarını haliyle şirket tescil olmadığı için şirket ortağına fatura ettireceğiz. Biz bu faturaları şirket tescili yapıldığı vakit gider ve kdv indirim konusu yapabiliyoruz diye biliyorum. Özelgeler bunu gönsteriyor. Değerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Cevap : Önce şirket kurulur VD ne kayıt yapılır ve Harcamalar kayıtlara alınır. Mükellefiyet kaydı olmadan önce yapılan harcamlar dikkate alınmaz.KDV indirilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.