Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2022 18:43 (Üye) Soru : Merhaba, Yapı ve inşaat üzerine Anonim şirket açılışı yapacağız. İlk açılışda 4/a sgklı personel çalıştırılmayacak. İleriki aylarda 4/a sigortalısı çalıştırmaya başlanacaktır. Tek ortaklı olan firmanın ortağı başka bir firmada şuan 4 A sigortalısı olarak çalışmaya devam etmektedir. Şirket ortağı 4/a Sigortalısı olarak çalıştığı için bağkur'lu olmasını istemiyoruz. Bu durumda şirketi ticaret sicile tescil ettirdikten sonra yapmam gerekenler nelerdir. -Açılış aşamasında 4/A Sigortalı çalışanı olmayacak. Yine de sgk 'ya İşyeri bildirgesi verecek miyiz? -Sigortalı çalıştırmaya başlarsak sgk'ya ne kadar zaman önce ve ne şekilde bildirim yapmalıyız? -Şirket ortağı için Bağkur'a bir bildirim yapmalı mıyız? -Bağkur işyeri açılışından dolayı kendi 4/b sigortalılığını otomatik olarak yapar mı? yaparsa bu durumda bağkur borcunu silebilmem mümkün olur mu?

Cevap : işçi çalıştırlmaya başladığınızda işyeri bildirgesi vermeniz gerekmektedir. başka işyerinde kesintisiz 4a sigortalısı olarak çalışan ortak için 4b askıya alınmıştır ödenmesi gerekmemektedir. ortak ortağı olmadığı bir işyerinde 4a sigortalı ise bağkur başlangıcı yapılmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.