Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2022 12:54 (Üye) Soru : 1-merhabalar...işletmelerin aktiflerinde kaytlı bulunan taşınmazların iki yıl geçtikten sonra satışı halinde uygulanacak müstesna oranı kaçtır ayrıca taşınmazın kdv kanunu yönünden yükümlülüğü nedir... 2- vergi levhası olmayan gerçek kişilerin gayrimenkullerini satması durumunda gelir vergisinden istisna kapsamı yıl süresi kaçtır...TEŞEKKÜRLER

Cevap : 1-KV istisna oranı elde edilen karın % 50 si KV istisna şartları için KVK 5. maddesini ve KDV istisnası için ise KDVK 17/4. Maddesini inceleyiniz. 2-Vergi mükellefi olmayan kişilerin sahibi oldukları G. menkulü 5 yıl dan sonra satmaları halinde GV ödemezler. 5 yıl içinde satulır ise Değer atrış vergisi ödenir. Konun Vergi levhası ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.