Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.07.2022 12:54 (Üye) Soru : merhaba, E-fatura ve E-deftere tabi LTD.ŞTİ. yiz. 22/06/2022 de şirketimize son kullanıcıdan 1 adet binek araç alınmıştır. firmamız bu araç icin gider pusulası düzenlemiştir. Gider pusulasında, ilgili alana, noter satış sözleşmesindeki araç alım bedelı yazılmış. KDV hesaplanmamıştır. 1 - KDV bulunmayan gider pusulası BA formunda beyan edilecek midir? 2 - E-Defter yevmiye kaydında, gider pusulası BELGE OLARAK , MASRAF olarak mı tanımlanacaktır? tesekkürler.

Cevap : 1-B formunun KDV ile ilgisi yoıktur.Bu alış Ba formunda bildirilir. 2-E defter deTaşıt alım,ı demirbaş alımı veya buna benzer tanımlama var ise o tanımlama kullanılır. Gider pusulası ile 254 hesab kayıt yapılacaktır. Masraf diye kayıt yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.