Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.07.2022 14:00 (Üye) Soru : Merhabalar; 1-Mükellefimin işyeri adresi istanbulda , faaliyet kodu :279006-SIVI KRİSTAL CİHAZLI (LCD) İMALATI olan şahıs firmasıdır. Gerçek kişi mükellefiyeti var ve mersinde seracılık işine girmiş ancak hasat gelirini bir kaç yıl sonra elde etmeye başlayacaktır. .Seracılık işine ait gider faturaları şahıs adına düzenleniyor.Bu gider faturalarını mükellefiyeti olan imalat firması giderlerine ekleyip kayda alabilir miyim. ? 2- Bu durumdan kaynaklı vergi dairesi ayağında bir işlem ,güncelleme yapılması gerekiyor mu faaliyet koduna seracılık faaliyetlerini eklemek gibi ,ayrıca bir işlem yapmalı mıyım nasıl bir yol izlemeliyim. desteğinizi rica ederim

Cevap : 1-Şahız adına düzenlenen faturalar kayıtlara alınamaz. Faturalar Şirket adına düzenlenecektir. 2-Ek iş için VD ne bilgi verilecek VD de gerek duyar ise nace kodunu değiştirir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.