Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.07.2022 12:14 (Üye) Soru : SELAMLAR, 1-Mal aldığımız firma 153/A koda girmiş maliye rapor tarihinden itibarey alım faturalarının kayıtlardan çıkarılmasını istiyor. 2.ayadan itibaren düzelte kdv vereceğiz.E deftere tabiyiz. 3 aylık beratlar gönderildi. 2-3-4-5 aylardan faturaları çıkarmam defter beratları etkiler mi? 3 aylık geçici vergiyii de düzeltme yapmamız gerekir mi? yada nasıl bir yol izlemeliyiz? 2- Yurtiçi fir firma yurt dışında 100 usd ile (yurtdışından başka birine ) firma kurdurmuş. Buradaki şirketten herhangi bir giden havale yok. bu yurtdışı iştirak firmasını mizanda nasıl hangi hesaplarda göstermeliyiz? Yurtdışı firmanın geliri gideri yoktur? Teşekkürler

Cevap : 1)KDV beyananmelrinin düzeltilmesi beratları etkilemez.Düzeltme yapabilrsiniz.Düzeltem tarihi 2022/1. döenm Geçici vergi beyanını ilgilendiriyor ise elbette bu beyannamede değiştirilecektir. 2)-Kambiyo mevzautına göre Yurt dışına para banka aracılığı ile gönderilir. Kayıt dışı yapılan işlem Deftere katıt edilemez Yurt dışında kurulu şirkete Resmen İştirak edilcek ise ; İştirak bedeli Banka arcılığı ile gönderilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.