Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2022 09:30 (Üye) Soru : 2020 yılından beri e-fatura ve e-defter mükellefi olan ve dış ticaret sadece ihracat yapan müşterimizi 01.07.2022 itibariyle ayrıca e-irsaliye sistemine geçişini yaptık, ihrac edeceğimiz malları üretici bizim adımıza direkt ilgili gümrük müdürlüğüne teslim ediyor ve daha önceden zaten irsaliye kesmiyorduk bildiğiniz üzere ihracat faturaları ilgili gümrük müdürlüğüne kesiliyor ve alıcı yurtdışında... sorum şudur usulen e-irsaliye kesmelimiyim sizce yada e-faturanın not kısmına irsaliye yerine geçerlidir yazsam yeter mi ? yoksa hiç gerek yok kesme mi dersiniz ?

Cevap : e-fatura düzenleyen mükellefler e-irsaliye düzenlecekler. e-arşiv olarak düzenlenen faturaların irsaliye yerine geçebilmesi için “İrsaliye yerine geçer” ifadesi fatura içerisinde yer almalıdır. e-fatura kullananlar için bu kural geçerli değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.