Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2022 08:35 (Üye) Soru : merhaba demir çelik ürünlerinde uygulanan kdv tevkifatından malı aldığımız yer bize tevifat uygulayarak fatura etti.biz ise şantiyede yapıcağımız iş için karşı firmaya fatura ederken tevkifat uygulaması yapmak zorundamıyız bu yapılan kdv tevkifatlarının iade ve mahsubu nasıl olucak.örnek nakliye faturası kesilmiş tarafıma yansıtma altında not karşı firma tevkifat uyguladığı için gelen faturada bana tevkifat uygulanmamış demir çelik ürünüdemi böyle olucak teşekkürler

Cevap : Size mal satan firmanın tevkifat yapması sizin tevkifat yapamayacağız anlamına gelmez Sizde düzenleyceğiniz faturada 4/10 oranında KDV tevkifatı hesaplayacaksınız. 41.sayılı kdv genel tebliği 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.” ksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.