Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2022 09:54 (Üye) Soru : Merhabalar, sigortalının ssk açısından günü ve süresi tam, yaşı beklemektedir. son 7 yıl içerisinde 27 gün bağkur ödemiş, öncesinde ise sigortalı çalışmıştır. Şu an da 15 ay kadar bağkur borcu vardır. Emeklilik zamanı geldiğinde, hiç bağkur primi ödemediğini varsayarsak , bağkur borçlarının silinip ssk dan emekli olma hakkı varmıdır. Teşekkürler

Cevap : Son 3,5 yıl ifadesi, 2829 sayılı Hizmet Birleştirme Kanununun 8 inci maddesinin bir yorumudur. Maddeye göre; “Birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden, ilgililere; son yedi yıllık fiili hizmet süresiiçinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir.” Bu nedenle önemli olan son 3,5 yıl değil, son 7 yıldır. Son 7 yılın hesabı da zaman olarak hesaplanmaz. Hizmet (fiilen çalışılan) süresi olarak hesaplanır. Eğer yalnızca SSK ve Bağ-Kur hizmetiniz varsa böyle bir durumda son 2520 gün için 1261 ve daha fazla gün hizmetinizin olduğu statüden aylık bağlanır Bu nedenle hesap yapılırken zaman dilimine değil, bugünden geriye tüm primlere bakılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.