Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2022 09:14 (Üye) Soru : Selamlar; avukatlık hizmeti kapsamında kesilecek olan ve türü ne olursa olsa (iş hukuk -ticari vb. alanda) kapsamında arabuluculuğa intikal eden ve sonunda ARABULUCULUK kapsamında faydalanılarak alınan hizmet de KDV (Tüm Arabuluculuk hizmetleri KDV % 8 mi? ) oran ne olmalıdır . Teşekkürler...

Cevap : KDV II SAYILI LİSTE 32- 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununda yer alan adli yardım ve adli müzaharet hükümleri kapsamında verilen avukatlık hizmetleri ile aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemelerinin görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri; bu davalara bağlı kanun yolları; İŞ UYUŞMAZLIKLARINDA DAVA ŞARTI OLARAK ARABULUCULUK İLE BUNLARA BAĞLI İLAMLI İCRA TAKİPLERİ KAPSAMINDA VERİLEN AVUKATLIK HİZMETLERİ, % 8 Oranı sadece ; İŞ UYUŞMASIZLKLARI İÇİNDİR. Diğer arabulucuk hizmetleri için % 18 oranı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.